László Tünde Réka - étrend tanácsadó, Bowen terapeuta, fitoterapeuta
Hu Ro
jolegyek.ro

Egy egészséges test olyan mint egy hétvégi nyaraló. A beteg test börtön. (Francis Bacon 1561-1626)

Home » jól Egyek » Mindent a zsírokról 2

Jan

06

Mindent a zsírokról 2

Mindent a zsírokról 2

Télen megnövekedik a szervezetünk zsírszükséglete, ezért ebben az időszakban érdemes  kiemelt figyelmet fordítani a jó minőségű zsírok használatára. A hidegen préselt növényi olajok, mint: a dióolaj, olivaolaj, mákolaj, szezámmagolaj,kendermagolaj, tökmagolaj, lenmagolaj, szőlőmagolaj  vagy a napraforgóolaj és a kókuszzsír,  az egészséges étrend fontos összetevői.  Rendszeres használatuk számos betegséget megelőzhet, illetve kordában tarthat. Ne vigyük túlzásba a fogyasztásukat, ugyanis magas kalóriaértékű élelmiszerekről van szó, a napi adagokat kiskanálnyi/evőkanálnyi mennyiségekbe mérik.

Fogyasszunk kizárólag hidegen sajtolt növényi olajokat, a hőkezelésen átment magokból nyert olajok tápanyagösszetétele megváltozik, a vitaminok, enzimek egy része károsodik, minősége gyengül.  Nem a legolcsóbb olajokról beszélünk, ezért érdemes utánanézni, hogy milyen forrásból származik, hogyan készítik azt az olajat, amit épp meg szeretnénk vásárolni.  Elmondhatom, hogy a Németországból jött, kicsit olcsóbb dióolaj sokkal gyengébb minőségűnek bizonyult, mint a hazai, pár lejjel drágább dióolaj. Kipróbáltam...megtanultam.

Mindent a zsírokról 2Dióolaj

Számomra az egyik legértékesebb olajok egyike, ugyanis magas B és E vitamin, valamint magas telítetlen zsírsavtartalma, jelentős jótékony hatást biztosít.  Csökkentve a vér telített zsírsavtartalmát, hozzájárul a szív és érrendszeri megbetegedések megelőzéséhez és enyhítéséhez.  Csökkenti a magas vérnyomást, csökkenti az érelmeszesedést, hígítja a vért.  Magas B vitamin tartalmának köszönhetően,  idegerősítő és agyműködést segítő hatásáról is ismert. Salátákhoz, levesekhez (miután elkészült), főzelékekhez(tálalás után), szószokhoz, majonézekhez adva fogyasszuk. Ne süssük,  ne főzzük, ugyanis a magas hő csökkenti jótékony hatásait.

Zuhanyozás után, a nedves bőrünkbe dőrzsölve, bőrápolóként használhatjuk..

Olivaolaj

Az olivabogyóból nyert , extra szűz olivaolaj szervezetre gyakorolt jótékony hatását, már az ókori Egyiptomban, de a Római Birodalomban is jól ismerték.  Köztudottan hasznos , szív- és érrendszer erősítő , sejtvédő, valamint antioxidáns és bőrápoló hatása mellett, van néhány más , különlegesebb felhasználási módja is:

Székrekedés esetén, tégy egy kis pohár langyos vízbe 2 evőkanál citromlevet és 3 evőkanál extraszűz olivaolajat,reggel, éhgyomorra idd meg...fél óra múlva jelentkezik a hatása. Mindennapos használata nagy segítségükre lehet a makacs székrekedésben szenvedőknek.

Mindent a zsírokról 2Gyomorsav túltengés esetén, vagy fekélyes gyomorfájdalmak enyhítésére,  éhgyomorra igyunk meg 3-4 evőkanálnyi olivaolajat.

Kíváló bőrápoló , rendkívül száraz bőr kezelésére is alkalmas. Fürdés után, készítsünk magunknak kávézaccból ( vagy Himalaya sóból) és nagyon jó minőségű extraszűz olivaolajból,  bőrradírt, dörzsöljük át a testünket, majd pár perc múlva zuhanyozzunk le. Zuhany után, a még nedves bőrünket újból átkenhetjük olivaolajjal. Mielőtt felöltözünk, törüljük át a testünket papírtörlővel is, hogy az olaj ne hagyjon nyomot a ruhákon.

Sokan az extraszűz olivaolaj erős ízére panaszkodnak. Valóban, nagyon sokfajta olivaolaj van a piacon, a legdrágábbtól, a legolcsóbbig(sansa olaj – 1% extraszűz olajat tartalmaz, gyógyhatása nem ismert). Hosszú keresés után rátaláltam, egy Görögországban előállított extraszűz olivaolajra, amely  jó minőségű és nincs kellemetlen utóíze. Biztosan vannak más források is, keresni kell, míg megtaláljuk azt, ami számunkra a legjobb.

Mákolaj

A mákszemekből nyert olaj egyik legfontosabb tulajdonsága , hogy magas kálciumtartalma segít megelőzni a csontritkulást. Ahhoz, hogy valóban eredményesen beépüljön a kálcium a csontokba, legalább 1 évig javasolt a használata.  Az igen magas vastartalma miatt, a vérszegénységben szenvedőknek is ajánlott a használata. Ha minden este, lefekvés előtt fél órával iszunk belőle egy evőkanálnyit, segíteni fog az alvásban is. Idegnyugtató és idegerősítő hatásáról is ismert. Nagyon finom, aromás olaj, a mákos sütemények töltelékét is lehet vele fokozni. A dióolajhoz hasonlóan, a mákolaj is igazi gasztronómiai  ínyencség.

SMindent a zsírokról 2zezámmagolaj 

Kiemelkedően magas a kálcium-, foszfor- és lecitintartalma van. Míg a mákolajat, nyugtató hatása miatt inkább az esti salátáinkba érdemes használni, addig a szezámmagolajat egész nap használhatjuk. Csontritkulás megelőző hatása miatt, nagyon hasznos olaj, érdemes kéznél tartani. Nagyszerű bőrápoló, ránctalanító, sejtregeneráló hatású. Makacs, ekcémás bőrt is megpuhít, enyhíti a tüneteket, hosszútávú használata - megfelelő táplálkozás mellett -  eltűnteti  a beteg bőrfoltokat (fürdés vagy zuhanyozás után masszírozzuk bele a bőrbe).

Lenmagolaj

A lenmag, az egészséges táplálkozási szokások sztárja,ugyanis magas Omega 3 zsírsavtartalmának köszönhetően,  rendkívüli gyulladáscsökkentő tulajdonsága van. Ennek a gyulladáscsökkentő hatás következménye  a rákellenes hatás , valamint az sejt- és érfalerősítő hatása is. Fogyasztása különösen ajánlott a változókorban levő nők számára, ugyanis csillapítja a változókor kellemetlen tüneteit. Naponta, reggel elfogyasztott, két kanálnyi őrölt lenmag(nem liszt, csak félig őrölt fomában),egy nagy pohár citromos, langyos vízzel, oldja a székrekedést.  Három-négy nap után már érezhető a hatás.

Tökmagolaj

 „Fekete arany” néven elhíresült olaj, amelyet hidegen sajtolnak, tökmagból. Elsősorban a prosztatamegnagyobbodás és húgyúti fertőzések által okozott panaszok enyhítésére ajánlják, de más szempontok miatt is érdemes,  akár naponta fogyasztani.

Mindent a zsírokról 2Parazita és féreghajtó hatása miatt, naponta egy kiskanállal adhatunk belőle a gyerekek is(főleg ha kis sovány, törékeny, étvágytalan gyerekről van szó). Kellemes íze miatt, könnyen elfogyasszák ( töltsünk ki egy kis hideges sajtolt tökmagolajat, sózuuk meg egy picit, majd magos feketekenyérrel vagy korpás kenyérrel  ki lehet mártogatni). Borkorcsolyaként is kiváló.

Gazdag vitamin és nyomelemtartalma miatt , segíti a legyengült, betegségből lábadozó beteg szervezet mielőbbi erősödését. Komplex  vitamin és nyomelemtartalma miatt mindenkinek ajánlott.Természetesen,  ne vigyünk túlzásba a fogyasztását , ne feledjük, zsírokról beszélünk, a tökmagolaj zsírtartalma 5o,5%, 1 gram zsír pedig 9 kcal-t jelent. 

Kendermagolaj

A kendermag, az egyik legjobb növényi fehérjeforrás(3o,6%), a hidegen sajtolt kendermagolajat pedig  pedig a modern táplálkozás és gyógyítás szolgálatában lehet állítani.

Mindent a zsírokról 2Szívbarát, gyulladáscsökkentő olaj, amely a menstruáció előtti kellemtlen tüneteket is enyítheti. Markáns íze miatt, (hasonló a lenmagolaj ízéhez) inkább kapszulákba zárva fogyasztják, de salátákhoz, levesekhez, főzelékekhez is hozzáadható. Vidékünkön nem túl elterjedt a használata, pedig egy kiegyensúlyozott táplálkozást kiegészítve, számos betegség tüneteit enyhíthetné.

Szőlőmagolaj

Mint sok más hidegen  sajtolt olaj, a szőlőmagolaj is csökkenti az LDL (rossz zsír) szintet, továbbá tumorellenes hatásáról is ismert. Erősíti a vérereket és a hajszálereket, csökkenti a trombózis lehetőségét.  Kiemelkedő antioxidáns hatása révén, védi a sejteket a káros hatásoktól , fiatalítja a bőrt és gátolja a rák kialakulásának veszélyét.

Kókuszzsír

Mindent a zsírokról 2A kókuszzsírról , a globalizáció pozitív hatása jut eszembe, hiszen ha nem szabadult volna fel a kereskedelem, nem jutott volna el hozzánk a kókuszzsír sem.Teljesen mindegy, hogy kókuszolajnak, kókuszzsírnak vagy kókuszvajnak nevezik, ugyanarról a termékról van szó.

Megtalálható az enyhén kókuszízű , de az íztelen, szagtalan változata is. Valószínű, hogy ez utóbbit, valamilyen módón kezelik. Bár egy többnyire telített szírsavakból álló, könnyen szilárduló olajról van szó, mérsékelt használata jótékonyan hat a testünk setjeire. Nagyon jó epe és májtisztító, melynek következtében könnyen hasmenéses tüneteket okozhat (főleg míg hozzászokunk). Ha belsőleg, gyógyító hatása miatt szeretnénk használni, felnőttnek, napi 3X1 kiskanálnyi mennyiség javasolt, étkezés előtt.

Erős antioxidáns hatása miatt, bőrfiatalító arckrémként, testápolóként is használhatjuk, de süteményekbe, krémekbe is keverhetjük. Magas hőfokon is lehet vele dolgozni. Ha mindenáron palacsintát, fánkot vagy lángost szeretnénk sütni, használjunk ízmentes kókuszzsírt. Arra figyeljünk, hogy jó minőségű, tiszta kókuszzsírt vásároljunk (talán a bio feliratú az lesz).

László Tünde Réka, táplálkozási tanácsadó

                                                                folytatás következik...